zpět

Š-III

         V roce 1931 vznikl projekt kombinovaného vozidla KSÚ (Kombinovaný střední útočný vůz). Jednalo se o vozidlo jak s pásovým, tak s kolovým podvozkem. Podle výkresů se mělo jednat o tank s velmi členitou korbou a velkou věží s lafetovaným kanonem typu AB/BA (jednalo se o houfnici ráže 70mm, do které se dala vložit hlaveň protitankového děla s ráží 37mm) a dvěma kulomety vz.24 v bocích. Pásový podvozek se sestával z napínacího kola, předního podpůrného kola, osmi pojezdových kol, zadního podpůrného a hnacího kola. Celý tento komplex byl zakrytý pancéřovým plátem. Kolový podvozek byl ukrytý mezi pásy a tvořili ho vepředu řiditelná a v zadu hnaná náprava. Celý stroj o váze kolem 16,5 tuny poháněly dva čtyřválcové motory namontované na jedné převodovce.

        Škodovka dostala oficiální objednávku na jeden prototyp v květnu 1933, kdy už byl ve stádiu velké rozpracovanosti. Přibližně ve stejné době firma dochází k názoru, že kombinovaný podvozek je nad její síly a požádá armádu, aby mohla dokončit vozidlo jako čistě pásové, ale se silnějším pancéřováním a jinou výzbrojí. Po změně specifikací zastavili v továrně práce na prototypu a stroj rozebrali. Některé vhodné součástky se s velkou pravděpodobností dostaly do nových konstrukcí.

         Po prvotní armádní neústupnosti ohledně změny specifikací vozidla nakonec roku 1934 padlo rozhodnutí na prototypy tanku s čistě pásovým podvozkem. Vznikl tank Š-III s čelním pancířem tloušťky 32 mm, bočním pak od 24 do 30 mm (z pancéřových plechů byl sestavený jen jeden prototyp, druhý byl v rámci úspor z klasické měkké oceli). Byl vyzbrojený dělem Š-III ráže 4,7 cm a těžkým kulometem vz.37 ve věži (tato věž byla standardní pro všechny střední tanky kategorie III, vyvinula ji firma Škoda a vyrobila pouze v jednom exempláři, který střídavě putoval mezi Kopřivnicí a Plzní), druhý těžký kulomet byl lafetovaný v čelní stěně korby. Pohon u obou prototypů byl jiný. První tank měl dva spřažené šestiválcové motory. Druhý poháněl nově vyvinutý osmiválcový motor.

         První ze strojů se dostal ke zkouškám na konci roku 1936 a druhý v březnu 1937. Během těchto zkoušek se vyskytlo mnoho závad a nedodělků. Hlavními slabinami byly poddimenzované motory a zastaralý podvozek (ten byl s velkou pravděpodobností stejný jako u kombinovaného vozidla KSÚ). Útočná vozba je oba přijala do stavu až v roce 1939, ale jen jako ukázkové konstrukce do školy ve Vyškově a to jen na krátkou dobu, protože už tehdy se jednalo o jejich likvidaci. Oba po 15. březnu 1939 Wehrmacht převezl do zkušebního střediska v Kummensdorfu. Ještě v roce 1942 odtud posílají jeden šestiválcový motor z tanku Š-III k opravě do Plzně. Další osudy nejsou známy.

 

Škoda Š-III

Střední tank pro boj s tanky a na prolomení připravené obrany

 

   výrobce:

   Škoda Plzeň

   léta výroby:

   1934-1939

   počet vyrobených vozidel:

   2 prototypy

 

 

   hmotnost:

   18,6 t

   délka:

   5,83 m

   šířka:

   2,54 m

   výška:

   2,48 m

   měrný tlak:

   0,90 kg/cm2

 

 

   pancéřování:

   16-32 mm

   výzbroj:

   4,7 cm dělo Škoda Š-III; 2 těžké kulomety ZB vz 37

   osádka:

   4

 

 

   typ motoru:

   šesti nebo osmiválec Škoda

   obsah:

   12800 cm3

   výkon:

   190 ks (140 kW)

   max. rychlost:

   27,5 km/h

   dojezd:

   8 hod na silnici

 

 
  Pokud se vám na stránce neobjevil rámec s hlavním menu, klikněte sem:

domů